PARAYA HAYIR

Sosyal Ağlarda Paylaşın


Oyun Hakkında

Yazan: Flavia Coste
Çeviren: Can Kapyalı
Yöneten: Tolga Yeter
Dekor Tasarımı: Cihan Aşar
Kostüm: Buket Engin
Hareket Düzeni: Arda Alpkıray, Doğan Şirin
Dekor Uygulama: Atölye Zeus
Afiş Tasarımı: Galip Aksular
Afiş Fotoğrafı: Sinan Arslan
Reji Asistanı: Murat Akçay
Yapım Asistanı: Zeynep Kürel Ses,
Işık: Oğuzhan Karasu

Oyuncular : Romina Özipekçi, Giray Ayla, Nejat Uygur, Tara Tokel

Tek Perde / 75 dak.

Claire ve kocası Richard’ın evine, Richard’ın annesi Rose ve yakın arkadaşı Etienne yemeğe gelmişlerdir. Richard mimardır. Emekliler için “Kazıklı Evler” projesini hazırlamıştır. Bu projeyi takip eden yakın arkadaşı Etienne, üzülerek projenin kabul görmediğini açıklar. Ancak Richard’ın da çok önemli bir haberi vardır. Bu haberi açıklar: Lotodan 162 milyon tutarında "Büyük İkramiye"yi kazanmıştır. Eşi Claire, annesi Rose ve arkadaşı Etienne sevinçten deliye dönerler. "Bu parayla neler yapılmaz ki!" Her biri kendine göre planlar yapmaya başlar. Richard susmaktadır. Paranın toplumu zehirleyici ve huzuru kaçırıcı bir şey olduğunu düşünen Richard, insanların mutluluğu parada bulacaklarını sanmalarının, tüm felaketlerin tek nedeni olduğunu ileri sürer. Ona göre hayatta tek mutluluk "sevginin varlığı"dır. "Sevgiyi yakalamak"tır. Nitekim dünyada her türlü kötülüğün ve hatta savaşların bile nedeni paradır.
Sizce Richard’ın bu düşüncelerini duyan üçlümüzün tavırları ne olacak? Peki Richard bu parayı alacak mı yoksa Paraya Hayır! mı diyecek?
Aslında sorun, günümüz insanını yakından ilgilendiren bir sorun…

Fransa’da başarı ile sahnelenmiş oyunun, Türk tiyatro seyircisinin de ilgisini çekeceğine ve beğeniyle izleneceğine inanıyoruz. Ülkemizde şans oyunlarına, özellikle de loto’ya karşı olan ilgi nedeniyle izleyicinin bu oyunun akışı içinde, kendinden pek çok şey bulacağı kesin. Kısacası izleyicilerin oyuna, sahnede olmasa da sahnedekilerle birlikte severek ortak olacağına inanmaktayız. İyi seyirler dileriz...

Galeri
Videolar